Municipal Endorsements

The following candidates were endorsed by the Western Connecticut Area Labor Federation or the Eastern Connecticut Area Labor Federation, which are the labor bodies responsible for endorsements at the municipal level. An asterisk next to a candidate's name signifies they are an active or retired union member.

Ansonia ι Bristol ι Clinton ι Colchester ι Danbury ι Derby ι East Hartford ι East Haven ι Enfield ι Groton ι Hartford ι Lebanon ι Manchester ι Middletown ι Montville ι New Haven ι New London ι New Milford ι Newtown ι Norwalk ι Plainville ι Southbury ι Stratford ι Tolland ι Torrington ι Vernon ι Waterford ι West Hartford ι Windsor

Ansonia

Town Clerk
Beth Shortell Lynch

Board of Alderman
Ward 1 & City Treasurer: Gary Farrar Jr.*
Ward 3: Joseph Jeanette, Jr.*
Ward 4: Rohan Brown*
Ward 6: Thomas Finnucan*

Bristol

Mayor
Ellen Zoppo-Sassu

City Council
District 1: Scott Rosado
District 1: Greg Hahn
District 2: Dave Preleski
District 2: Peter Kelley
District 3: Mary Fortier*
District 3: Brittany Barney

Clinton

Board of Education
Jason Adler*

Colchester

First Selectman
Mary Bylone

Town Clerk
Gayle Furman

Board of Selectmen
Mary Tomasi*
Denise Turner*
Rosemary Coyle*

Board of Finance
Michael Hayes

Danbury 

Mayor
Chris Setaro

Town Clerk
Andrea Gartner

City Council
At Large: Anjali Illescas
At Large: Wilson Hernandez
At Large: Frank Salvatore*
At Large: Roberto Alves
Ward 3: Mary Consoli*
Ward 3: Carol Thibodeau
Ward 4: Farley Santos

Board of Education
Joseph DaSilva Jr.

Zoning Commission
Sidney Almeida
Ryan Hawley

Derby

Mayor
Brian Coppolo*

East Hartford

Town Council
Angie Parkinson*

East Haven

Town Council
District 1: Kimberly Glassman*

Enfield

Town Council
At Large: Cynthia Mangini
At Large: Michael Ballard
At Large: Jacob Nadeau
At Large: Bill Kiner*
District 2: Robert Cressotti

Board of Education
Tim Neville
Joyce Hall
Scott Ryder

Groton

Town Council
Aundre Bumgardner

Hartford

Mayor
Luke Bronin

City Council
Moise Laurent*
Josh Michtom*
Wildaliz Bermduez
T.J. Clarke

Lebanon

First Selectman
Kevin Cwikla*

Manchester

Board of Directors
Tim Bergin
Yolanda Castillo*
Dennis Schain

Board of Education
Emily Luna

Middletown

Mayor
Ben Florsheim

Common Council
Darnell Ford*

Gene Nocera*

Board of Assessment Appeals
Kathy Adams*

Montville

Town Council
Denise Gladue*

New Haven

Mayor
Toni Harp

Board of Alders
Ward 2: Frank Douglas*
Ward 3: Ron Hurt
Ward 4: Evelyn Rodriguez*
Ward 5: Kampton Singh
Ward 6: Carmen Rodriguez
Ward 20: Delphine Clyburn*
Ward 22: Jeanette Morrison*
Ward 23: Tyisha Walker*
Ward 24: Evette Hamilton*
Ward 27: Richard Furlow
Ward 28: Jill Marks
Ward 29: Brian Wingate*

New London

Mayor
Michael Passero

City Council
James Burke
Reona Dyess

Board of Education
Elaine Adams
Jefferey Hart*
Regina Mosley

New Milford

Mayor
Tom O'Brien

Newtown

Legislative Council
District 2: Clinton DePaolo*

Norwalk

Mayor
Harry Rilling*

Common Council
At Large: Barbara Smyth*

Plainville

Town Council
Bill Garrity*

Board of Education
Rebecca Martinez

Southbury

First Selectman
Richard Boritz*

Stratford

Town Council
District 2: Kaitlyn Shake*

Tolland

Planning and Zoning Commission
Jason Philbin*

Torrington

City Council
Sharon Wagner*

Commissioner of Public Safety
Paul Farley*

Constable
Keri Hoehne*

Vernon

Mayor
Claire Janowski

Town Council
Jim Tedford*
Maryann Levesque
Rachel Stansel

Waterford

Board of Selectmen
Josh Kelly

Representative Town Meeting
District 1: Nick Gauthier
District 3: Kathleen Kohl

West Hartford

Town Council
Ben Wenograd*
Janée Weber Woods

Windsor

Town Council
Lisa Bress*